top of page
אודות
  • Whatsapp
  • Facebook

גן איתקה

מרחב טיפולי 

"אין לנו שליטה על מה שקורה בחיים, אבל יש לנו שליטה על איך שאנחנו מגיבים לכך", אומרת ריקי רוטשילד, בעליה של חוות רוטשילד - חוות סוסים העוסקת בגידול סוסים ,רכיבה ספורטיבית, רכיבה טיפולית, וטיפול באמצעות סוסים. את גן איתקה הקימה בחווה לזכרו של בנה, איתי בכר, חובש קרבי - לוחם דובדבן ששם קץ לחייו ב-2014 בעת שירותו הצבאי, והוא בן 21 בלבד. המקום היפהפה והפסטורלי מזכיר לבאים בשעריו שהחיים חזקים מהכל.

בעקבות הטרגדיה שפקדה אותה החליטה רוטשילד לעזור לבני משפחה שכולים ולחיילים עם פוסט טראומה.

במקום מתקיימות קבוצות תמיכה וסדנאות, מפגשים אישיים וקבוצתיים, גישת הלוגותרפיה – טיפול בעזרת מציאת משמעות בחיים ופסיכוטרפיה מבוססת גוף נפש. ריקי נעזרה בשתי גישות אלה ולכן החליטה ללמוד אותם כדי לעזור לאחרים לעמוד על הרגליים לאחר טראומה.

"אין מי שיכול להבין כמוני מה חשה אם שכולה", אומרת רוטשילד, "מי שעבר שכול – כתוצאה מהתאבדות או נפילה בקרב – יודע שהכאב והגעגוע לעולם אינם נגמרים. אבל בזכות הכלים הטיפוליים שרכשתי עם השנים, אני יודעת לסייע למשפחות שכולות וגם לחיילים בפוסט טראומה. הייעוד שלי הוא להקל עליהם את הכאב.  זה גם הריפוי שלי.

גם איתי נהג לעזור לאחרים. הוא רצה להיות פסיכולוג ספורט אחרי שישתחרר. בדיוק כמותו, אני מרגישה שגם אני יכולה להרבות טוב בעולם הזה.

"איתי חי 21 שנה. עד היום אנחנו לא יודעים ולא מבינים למה החליט להתאבד, אבל עמדה בפניי ההחלטה:  לבחור להיקבר יחד עם הילד שלי, או לבחור בחיים. אני אוהבת את החיים שלי. לא רציתי לטבוע. בחרתי בחיים".

איתי נולד בכפר מונאש ב-7 ביוני 1993, אח אמצעי לדניאל ומאיה. הוא למד בבית הספר האזורי בית יצחק ובתיכון בן גוריון במרכז רופין. אמו, ריקי, אומרת שכילד אמצעי, הוא היה "התוכן הטעים של הסנדביץ'".  

איתי היה ילד שמח וחייכן, אהב לעזור והיה בעל מזג נוח. ריקי מספרת, שאפשר היה לדבר איתו על הכל. בקיץ 2013 היא השתתפה באירועי המכבייה, ורגע לפני שהחלה תחרות גמר רכיבה אמנותית על סוסים, איתי התקשר אליה מהצבא ועודד אותה. "אמא, אל תוותרי, את יכולה לנצח את כולם!" אמר לה.

הוא היה חבר טוב ונאמן, ידע לבלות וליהנות מהחיים, אהב את הים, טיולים ובילויים. יחד עם בני המשפחה טייל ברחבי העולם ואהב לעשות סקי. אורית, המחנכת שלו, סיפרה שהיה ספורטאי מזן מיוחד – אהב לשחק, לנצח, להגיע להישגים הטובים ביותר - אבל מעולם לא עשה זאת באגרסיביות, אלא תמיד בדרכי נועם.

בתום לימודי התיכון, כשהוא חדור מוטיבציה לתת ולתרום לחברה ולמדינה, התנדב לשנת שירות בקריית שמונה במסגרת תנועת "איילים". במשך שנה הוא עבד עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים והתגורר בקומונה. בתקופה זו גם הקים קבוצת כדורגל לילדים בשכונת מצוקה והדפיס להם חולצות של הקבוצה, כדי שירגישו כמו בנבחרת. ריקי מעידה, שהייתה זו השנה המאושרת בחייו. חבריו משנת השירות סיפרו שכשיצאו לבלות, הוא נהג להרים כוסית צ'ייסר ולומר: "לא מעליך ולא מתחתיך, אלא לצידך!" אמירה זו משקפת כמה היה אוהב אדם, כיבד כל אחד ונתן מרחב לזולת.

איתי התגייס לצה"ל ב-22.11.2012. הוא שירת ביחידת דובדבן, עבר קורס חובשים ובסיומו חזר לגדוד כחובש קרבי. לאחר כ-8 חודשים נפצע קשות בברכו במהלך אימונים, עבר שני ניתוחים, ותקופת ההחלמה שלו נמשכה כשנה. כשהחלים, נאבק כדי לחזור לצבא ולהשלים את השירות הסדיר. בשל הפציעה הפרופיל שלו ירד והוא שובץ לשרת כחובש של פלוגת הטירונים של יחידת דובדבן.

במוצאי שבת 29.11.2014, בשעות הערב המאוחרות, טלפן איתי להוריו. זו הייתה שיחתם האחרונה. כמה שעות לאחר מכן התדפקו מבשרי קצין העיר על דלתות הוריו ופיהם הידיעה המרה: איתי שם קץ לחייו, הוא היה בן 21. למחרת נטמן בחלקה הצבאית של כפר מונאש.

"קשה לי, שלא יכולתי להיות שם איתו, לחבק אותו ולהגיד לו: 'אבל איתי, הכול יהיה בסדר'", אומרת ריקי.

מורתו, אורית, אמרה: "הייתה לי הזכות ללוות אותו 6 שנים בבית הספר. אי אפשר היה לעמוד בקסמו. הוא תמיד עשה הכול בשקט, בנועם וברצינות רבה. בידינו להחליט מה לעשות עם הזיכרון של איתי. אני בוחרת ללכת הלאה עם כל היש והטוב שאיתי השאיר, ולא עם האין"

איתי
איתי
סדנאות
לחיילים בשירות
הורים ואחים שכולים
Boys Running
סדנה לקבוצות הורים ואחים שכולים

תרפיה באמצעות סוסים ככלי למציאת משמעות לאחר אובדן
 
- הרצאה על הקשר בין סוסים לבני אדם
- הסיפור האישי שלי
- מהות החיבור לסוסים ומידת השפעתו על התודעה והנפש
- איך מוצאים משמעות אחרי אובדן בעזרת סוסים
- חשיפה לעולם הרכיבה הטיפולית
- התנסות אישית (במגרש הרכיבה) - חיבור בין הסוסים והמשתתפים/ות הסדנה.

​משך הסדנה: כ- שעה וחצי

Standing in the Rain
עיבוד חוויות לחימה לחיילים משוחררים וחיילי מילואים

לפרטים נא ליצור קשר

חברים וחיילים משוחררים
על ריקי
איתי וריקי

שמי ריקי רוטשילד, החלטתי לבחור בחיים. הקמתי בחווה את גן איתקה, על שמו של איתי, ופה אני מטפלת במשפחות שכולות ובחיילים נפגעי טראומה באמצעות סדנאות, טיפולים אישיים וקבוצתיים.

כבר שנים אני לומדת טיפול  בגישת הלוגותרפיה – טיפול באמצעות מציאת משמעות בחיים. ופסיכוטרפיה מבוססת גוף נפש. עובדת כפסיכוטרפיסטית במשרד הרווחה כמטפלת ומנחת קבוצות מוסמכת. 

איתי, בני האמצעי, התגייס לצה"ל ב-2012. הוא שירת ביחידת דובדבן, נפצע, עבר ניתוח ברגלו, וכעבור שנת החלמה בבית נלחם כדי לשוב לשירות. הוא עבר קורס חובשים פלוגתיים והוצב בבסיס הטירונים של דובדבן. ב-30.11.2014, אחרי שהתקשר אליי בלילה והבטיח שיצלצל שוב בעוד כמה ימים לכבוד יום הולדתי, הוא ירה בעצמו ונהרג.

ליבי התרסק. סירבתי להתקרב לסוסים, כי הרגשתי שאפילו הם לא יוכלו לעזור הפעם. מתנדבים מכל הארץ הגיעו לחווה כדי לטפל בסוסים של המשפחה השכולה. כעבור כמה חודשי אבל אמרה לי מאיה, בתי הצעירה, שהיא רוצה לחזור לרכיבה ולהתחרות במכבייה, כך, לאט אט, היא החזירה אותי לקרבת הסוסים. אבל עברו כמה שנים עד שהצלחתי לחזור לפעילות בחווה. ואז, בדרך מופלאה, מצאתי סוס אפור ומקסים בהולנד, "גלקסי", שהצליח לחצות אצלי את כל שכבות העצב, הגעגוע, התסכול וחוסר האונים. 

מי היה מאמין שהטרגדיה האישית שלי תוכל בסופו של דבר לסייע לאנשים רבים אחרים שחווים שכול, כאב וטראומה.  

טורניר אוהבים את איתי בכר אודות הטורניר טורניר אוהבים את איתי בכר אודות הטורנירטורניר אוהבים את איתי בכר אודות הטורנירטורניר אוהבים את איתי בכר אודות הטורנירטורניר אוהבים את איתי בכר אודות הטורנירטורניר אוהבים את איתי בכר אודות הטורנירטורניר אוהבים את איתי בכר אודות הטורניר

02.02.2022

 טורניר ״אוהבים את איתי בכר״  •  בית יצחק

טורניר

הידידים של גן איתקה

להקמת גן איתקה נרתמו ותמכו חברים

תודה מכל ה לב

Screen Shot 2022-07-13 at 12.21.42.png
AttachmentG.png
1200px-Misrad_habitahon.svg.png

חברינו רמי עיני ושמוליק כהן

צוף מעמותת דובדבון

משפחתינו - דניאל בכר, מור שפירא (בכר), מאיה בכר, מוני בכר, וריקי רוטשילד בכר

הידידים של איתקה
גלריה

גן איתקה

מרחב טיפולי 

  • Whatsapp
  • Facebook

All rights reserved to © Rothschild Stables web bymilli

bottom of page